نگاهی به بازار فولاد در هفته منتهی به هفتم اردیبهشت 96

◽️در ابتدای هفته سنگ آهن در بنادر چین تحت فشار کاهش 8.5$ قیمت بیلت در معاملات آخر هفته و فشار موجودی 132 میلیون تنی سنگ آهن بنادر چین، روندی نزولی داشت و نهایتا 2.5%افت و به 66.53$ رسید. روند نزولی ادامه دار بود و
در روز  پنجشنبه (آخر هفته ) نیز  0.3$ ارزان شد و به 66.42$ در هر تن رسید و قیمتها در 66 دلار ماند و نوسان بسیار اندکی داشت که با وجود رشد تقاضای فیوچرز و افزایش 1.4$ قیمت بورس دالیان، تقاضای بنادر تحریک نشد و محدود بود.
در طول هفته شاهد رشد مجدد 3.6 درصدی قیمت سنگ آهن در بازار جهانی بودیم و روز گذشته تعطیلی 3 روزه در چین باعث رشد تقاضا در بنادر چین گردید. همچنین موجودی سنگ آهن در یکهفته گذشته شاهد رشد 0.7% موجودی بنادر چین بودیم و موجودی بنادر استرالیا و برزیل نیز رشد 0.5% و 0.6% هفتگی دارد  که میتواند عامل فشار بر قیمتها در هفته آینده باشد البته رشد قیمت فولاد ناشی از تعطیلات #فولادسازان میتواند این عامل را به سادگی خنثی نماید.
اما به طور کلی همانطور که در پست های پیشین به آن اشاره کردیم گزارش ها در طول هفته حاکی از آن است که سنگ آهن هفته گذشته به پایین‌ترین حد در شش ماه گذشته سقوط کرد. ◽️در بازار داخلی نیز در طول هفته در تمامی مبادی و کارخانجات شاهد روند تقریباً ثابت قیمت هاترول و به دنبال آن ورق روغنی و گالوانیزه بودیم و به نظر می رسد که ورق در بازار داخلی قیمت خود را پیدا کرده است. در نهایت می توان گفت که در طول هفته همچون هفته های گذشته بازار کم رمق و کم افت و خیزی را شاهد بودیم که مطابق پیش بینی ها که در پست های قبلی بارها به آن اشاره شد، این روند تا پایان زمان انتخابات و تشکیل کابینه دولت دوازدهم و همچنین ماه مبارک رمضان ادامه داشته باشد.
◽️همچنین نرخ ارز در بازار داخلی  در هفته ای که گذشت همچون هفته های گذشته دارای ثبات قیمتی بود و با نوسانات بسیار جزیی شاهد روند ثابتی بودیم.