نشست هم اندیشی رسته ورق

سید رضا شهرستانی، عضو هئیت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در گفت و گویی با  چیلان  با اشاره به جلسه روز گذشته رسته مقاطع تخت انجمن فولاد گفت: در ابتدای جلسه روز گذشته آمارهای سال ۹۵ ارائه شد که براساس این آمار هنوز هم کمبود ۲.۵ میلیون  انواع ورق به خصوص ورق گرم در کشور حس می شود. این کمبود سبب شد در سال گذشته بیش از ۱/۶ میلیون تن  ورق های گرم و حدود ۶۰۰ هزار تن سرد و ۳۵۰ هزار تن ورق های پوشش دار وارد کشور شود.

وی همچنین افزود: در جلسه دیروز به این موضوع نیز اشاره شد که امسال حدود ۲ میلیون تن به ظرفیت اسلب کشور افزوده خواهد شد که مازاد نیاز داخل است و این مسئله درحالی اتفاق می افتد که بسیاری از واحدهای تولیدکننده ورق با زیر ظرفیت اسمی و حتی کمتر از ۵۰ درصد ظرفیت اسمی خود کار می‌کنند.

شهرستانی وجود مازاد در بخش اسلب و واردات ورق را به نوعی فاجعه خواند و اظهار داشت: فاجعه آنجاست که در کشور از یک سو ماده اولیه خام بالاتر از نیاز داخل موجود است و مازاد عرضه به چشم می خورد و از سوی دیگر شاهد واردات ۲.۵ میلیون تن ورق هستیم. از این میزان ۲.۵ میلیون تن واردات، تنها ۷۰۰ هزار تن ورق های خاص است که در کشور امکان تولید ندارد و مابقی در کشور امکان تولیدشان هست و شرکت های داخلی قابلیت تولید ۱/۸ میلیون تن مابقی را دارند چراکه ظرفیت های خالی در این شرکت ها موجود است.

عضو هئیت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد تنها مشکل اصلی این شرکت ها که باعث شده با حداقل ظرفیت کار کنند را سیستم مالی و بانکی دانست و ادامه داد: مشکلات مالی و بانکی موانعی را در مسیر تعامل بین فروشنده مواد اولیه و تولیدکننده محصولات ایجاد کرده است.